Məqalə Azərbaycan Respublikası iləBirləşmiş Krallığı arasındakı ikitərəfli əlaqələrin kifayət qədər uzun və zəngin tarixinə həsr edilib. Müəllif iki dövlət arasında XX əsrin sonundan XXI əsrin başlanğıcınadək olan dövr ərzindəki ticarət münasibətlərinə, neft amilinə və humanitar əlaqələrə diqqət yetirir. Məqalədə Azərbaycan və Böyük Britaniya arasındakı ikitərəfli əlaqələr beynəlxalq əməkdaşlıq sistemi çərçivəsində tədqiq edilir, beynəlxalq miqyasda əməkdaşlıqla bağlı bir çox müsbət və mənfi cəhətlər təhlil edilir. Dünyadakı inteqrasiya proseslərinin sürətləndiyi, enerji siyasətinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bir zamanda Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq əlaqələrinin və xüsusilə də Böyük Britaniya ilə olan münasibətlərinin öyrənilməsi vacib məsələlərdəndir. Hazırda enerji siyasəti və təhlükəsizlik amili müasir dünyada ən çox araşdırılan problemlərdən biridir. Qloballaşma, enerji resurslarının öyrənilməsi və bu kimi başqa aktual məsələlərə dair müxtəlif müəlliflərin çeşidli məqalələri, kitabları nəşr olunmuşdur. Mövzunun aktuallığını şərtləndirən amillərdən biri də müasir dövrdə dünyadakı inteqrasiya prosesinin geniş vüsət alması və bu prosesdə dünya xalqları ilə bərabər Azərbaycan xalqının da iştirak etməsidir. Hazırda dünyada bir çox regional və qlobal layihələr hazırlanaraq həyata keçirilir. Bu isə, öz növbəsində, ciddi elmi tədqiqat mövzusudur. Müasir dünyanın başlıca inkişaf istiqamətlərindən biri olan qloballaşma problemi çərçivəsində AzərbaycanBöyük Britaniya əlaqələri mühüm strateji əhəmiyyət kəsb edir. Bu əlaqələr əsasını təşkil edən neft amili isə iki ölkənin müxtəlif beynəlxalq platformlarda qarşılıqlı əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslanmalarını labüd edir.
Böyük Britaniya, beynəlxalq münasibətlər, neft layihələri, Xəzər, BP, Qafqaz
The article is about of relationship between Azerbaijan and UK devoted to a long and long period of time in relation to its two histories. The author focuses on trade relations between the two countries between the end of the 20th century and the beginning of the 21st century, the oil factor and humanitarian relations. The article explores the bilateral relationship between Azerbaijan and Great Britain, and many business and benefits related to cooperation on an international scale. Currently, the energy policy and security factor is one of the most studied problems in the modern world. A variety of articles and books by various authors have been published on globalization, the study of energy resources, and other relevant issues. The fact that the subject of bilateral and multilateral relations within the framework of the international relations system has become a subject of wide discussion in modern historiography indicates its relevance. Many scientific works have been written on this topic in different languages, rich materials and statistical information on the subject have been given in the scientific literature and periodical press. One of the factors determining the relevance of the topic is the fact that the process of integration in the world is expanding in the modern era and the people of Azerbaijan are participating in this process along with the peoples of the world. Currently, many regional and global projects are being developed and implemented in the world. This, in turn, is a subject of serious scientific research. Within the framework of the problem of globalization, which is one of the main directions of development of the modern world, relations between Azerbaijan and Great Britain are of strategic importance. The oil factor, which forms the basis of these relations, requires the two countries to be based on the principles of mutual cooperation and partnership on various international platforms.